jak chronic skore

WITAMINA D3. Źródło zdrowia i młodości skóry.

Jaką rolę pełni witamina D3 w skórze?

Dane publikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) są alarmujące! U większości populacji występuje poważny deficyt witaminy D3 w organizmie, co może prowadzić do wielu zmian chorobowych, w tym do nowotworów. Problem ten w dużym stopniu dotyczy ludzi starszych, ale paradoksalnie również zadbanych dzieci, których skóra chroniona jest przed słońcem za pomocą preparatów z filtrem z wysokim współczynnikiem SPF.

Co to jest witamina D3?

Witamina D3 pełni rolę hormonu, wpływającego na funkcjonowanie całego organizmu. Aktywuje ona ponad 2000 genów, czyli ok. 10% naszego genomu, regulując liczne procesy metaboliczne. Jej decydujący wpływ na zdrowie jest znany od dawna. Ostatnio stwierdzono, że ma ona też wielkie znaczenie dla zdrowia i wyglądu skóry.

Skąd się bierze witamina D3?

Podstawowym źródłem witaminy D3 jest jej synteza w skórze na skutek działania promieni słonecznych. Promienie UVB powodują przekształcanie prowitaminy D3 w jej aktywną postać, czyli witaminę D3.
Drugim źródłem witaminy D3 jest pożywienie, jednak tą drogą jest ona przyswajana w znacznie mniejszej ilości.

Badania wykazały, że wystarczająca ilość witaminy D3 w organizmie powstaje w wyniku codziennego 15-minutowego opalania całego ciała.

W naszych warunkach jest to jednak zupełnie nierealne.

Od czego zależy, ile witaminy D3 powstaje w skórze?

Liczy się tu bardzo wiele czynników, np.: czas ekspozycji na słońce, szerokość geograficzna, pora roku, pora dnia, stopień pigmentacji skóry, wiek, stosowanie filtrów promieni UV. Jednak to dwa z nich głównie odpowiadają za powszechny deficyt tej witaminy:

Wiek

Zdolność syntetyzowania witaminy D3 w skórze drastycznie maleje wraz z wiekiem z powodu coraz mniejszej ilości prowitaminy D3. Podaje się, że w przedziale wieku 20–70 lat zdolność ta spada o 75%!

Stosowanie filtrów anty-UV

Filtry ograniczają docieranie promieni UVB do skóry, co uniemożliwia przekształcanie prowitaminy w jej aktywną formę. Badania pokazują, że aplikowanie preparatów z filtrem o SPF 10 zmniejsza produkcję witaminy D3 o ponad 95%!
 

Jaką rolę pełni witamina D3 w skórze?

Witamina D3 jest istotnym czynnikiem wpływającym na proces odnowy biologicznej naskórka, który decyduje o jego prawidłowej budowie i funkcji oraz o wyglądzie skóry. Jeśli proces ten przebiega sprawnie, w typowym dla młodej skóry cyklu 28 dni skóra jest gładka, świeża, odporna na czynniki zewnętrzne, wygląda zdrowo. Warto wiedzieć, że zdrowy naskórek to prawdziwa fabryka nowych komórek. Musi wytwarzać je w liczbie 30 000–40 000 na minutę! Witamina D3, łącząc się z odpowiednimi receptorami, ten właśnie proces reguluje.

Co się dzieje ze skórą przy niedoborze witaminy D3?

Deficyt witaminy D3 zaburza proces odnowy biologicznej. Następuje pogorszenie jakości skóry, utrata zdrowego kolorytu, uwidaczniają się zmarszczki. Staje się ona sucha, podatna na podrażnienia i stany chorobowe. Szybciej się starzeje i nie wygląda zdrowo. Naskórek traci swoje właściwości bariery chroniącej przed agresją czynników środowiska zewnętrznego oraz przed ucieczką wody ze skóry. Zmniejsza się zdolność skóry do regeneracji i gojenia ran.

Czy istnieje jakiś sposób na zabezpieczenie skóry przed skutkami deficytu witaminy D3?

H2O INFUSION

Oprócz ekspozycji na słońce można stosować również inne metody. W serii H2O INFUSION wykorzystaliśmy specjalny składnik – analog witaminy D3, który działa w podobny sposób, ponieważ ma zdolność do łączenia się z tymi samymi receptorami w komórkach skóry. Aktywuje więc komórki skóry bez konieczności jej ekspozycji na słońce.
Naśladując działanie witaminy D3, kosmetyki H2O INFUSION umożliwiają dojrzałej skórze wytwarzanie skutecznej bariery, zapewniają prawidłowy przebieg procesów regeneracji i naprawy tkanek. Jest to idealna propozycja dla osób chroniących skórę za pomocą filtrów anty-UV, które narażone są na poważny niedobór witaminy D3.

PRZEŁOM W OCHRONIE PRZECIWSŁONECZNEJ

Inny wynalazek, opracowany przez amerykańskich naukowców, polega na zastosowaniu odpowiedniego połączenia specyficznych filtrów UV, które przy zapewnieniu właściwej ochrony przeciwsłonecznej nie blokują całkowicie możliwości wytwarzania witaminy D3 w skórze.

Przeciwzmarszczkowy Krem D3 SPF 50+

 • Darmowa dostawaBestseller
  Przeciwzmarszczkowy Krem D3 SPF 50+
  139,00 

Krem SPF 50+ zapewnia bardzo wysoką ochronę anty-UV z jednoczesną kompensacją niedoboru witaminy D3.
Oprócz zastosowania analogów witaminy D3 filtry zawarte w kremie przepuszczają niewielkie dawki promieniowania słonecznego z zakresu UVB, niezbędnego do wytworzenia witaminy D3 w skórze, zapewniając jednocześnie wysoki stopień ochrony.
Badania kremu prowadzone w Stanach Zjednoczonych we współpracy ze specjalistycznym laboratorium badawczym wykazały, że umożliwia on wytwarzanie o 50% więcej witaminy D3 w porównaniu z popularnymi kremami SPF 50 obecnymi na rynku*.

* Badania prowadzone nowatorską metodą in vitro; badanie transformacji 7-DHC (prowitaminy D3) do aktywnej formy witaminy D3
Polecamy:

 • Darmowa dostawaBestseller
  Przeciwzmarszczkowy Krem D3 SPF 50+
  139,00 

 • %
  Darmowa dostawaBestseller
  H2O Infusíon Płynny Krem-Wypełniacz Zmarszczek pod Oczy, na Twarz i Szyję
  249,00  174,30 
 • % Yonelle H2O Infusíon Krem HydrolipidowyWyprzedane
  Darmowa dostawaBestseller
  H2O Infusíon Krem Hydrolipidowy
  249,00  174,30 
 • H2O Infusion Extra Hydrating CreamWyprzedane
  Darmowa dostawa
  H2O Infusíon Krem Ekstranawilżający SPF 10
  209,00 
 • Wyprzedane
  Darmowa dostawa
  H2O Infusíon Hydro-Krem pod Oczy
  189,00 
 • %
  Bestseller
  H2O Infusíon Płatki S.O.S. pod Oczy
  99,00  69,30 
 • Bestseller
  H2O Infusíon Płatki S.O.S. pod Oczy 1 Aplikacja
  29,00 

Treści prezentowane na blogu są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, cytowanie i powielanie tekstu z bloga możliwe jedynie po podaniu pełnej nazwy i adresu źródła yonelle.pl/blog i uzyskaniu zgody autora.

Autor:

Małgorzata Chełkowska
doktor nauk chemicznych,
kosmetolog
Pasjonatka nowoczesnej kosmetologii. Wieloletni praktyk w zakresie opracowywania produktów i zabiegów kosmetycznych, oceny bezpieczeństwa i skuteczności kosmetyku. Wykładowca, autor publikacji naukowych oraz branżowych. Współzałożycielka marki kosmetycznej YONELLE.

Dodaj komentarz