antysmog

SKIN IN THE CITY. JAK CHRONIĆ SKÓRĘ PRZED SMOGIEM?

Anti-Pollution – Kosmetyczny mega trend.

Na dramatyczne skutki działania smogu na zdrowie i urodę skóry zwrócono uwagę w Azji, w najbardziej zanieczyszczonych miastach świata – m.in. Pekinie, Szanghaju, New Dehli. Świadomość tego natychmiast przeniosła się do USA i Europy. Również w Polsce, od kilku lat – a od kilku miesięcy z ogromną intensywnością, ogłaszane są alerty smogowe mówiące o wielokrotnych przekroczeniach norm. A skóra to największy organ naszego ciała, który ma bezpośredni kontakt z otaczającym nas zanieczyszczonym światem.

Zgodnie ze światowym trendem ANTI-POLLUTION warto sięgać po kosmetyki stanowiące tarczę ochronną przed zanieczyszczeniami i czynnikami zewnętrznymi niszczącymi skórę.

Czym jest smog i tajemnicze PM 2,5?

Smog to nic innego jak mieszanina wielu drobin, substancji i kropelek cieczy, zawieszonych w powietrzu. Zawiera:

  • PM2,5 i PM10. PM to z języka angielskiego particular metter – niszczące skórę, zawieszone w powietrzu stałe drobiny o średnicy odpowiednio poniżej 2,5 i 10 mikrometrów
  • NO2 (dwutlenek azotu), CO (tlenek węgla), ozon, PAH (policykliczne węglowodory aromatyczne, np. bardzo groźny dla zdrowia benzopiren)
  • metale ciężkie
  • drobiny sadzy węglowej o rozmiarach nano- i mikrometrów.

Zanieczyszczenia powietrza mogą być źródłem dodatkowych utleniaczy, które atakują struktury skóry (t.j. kolagen, elastynę, kwas hialuronowy, lipidy) i jej układ odpornościowy, w konsekwencji powodując szereg poważnych uszkodzeń. Badania dowodzą, że te składniki są odpowiedzialne m.in. za przedwczesne starzenie się skóry, powodowanie podrażnień i stanów zapalnych. Ochrona skóry przed zanieczyszczeniami staje się więc absolutną koniecznością.

Czego mamy się bać?

PM2,5 i PM10, a także inne składniki smogu, ze względu na swój niewielki rozmiar rzędu nanometrów mogą zachowywać się w nieprzewidywalny sposób. Mogą wnikać przez skórę (przez tzw. pory skóry – ujścia gruczołów potowych, łojowych i mieszki włosowe) i tam powodować często nieodwracalne spustoszenia.

Ewidentnymi skutkami działania smogu, czyli zanieczyszczeń środowiska, są:

  • przedwczesne starzenie się skóry
  • zmarszczki, utrata jędrności
  • choroby skóry, m.in. alergie, AZS, egzema, zaczerwienienia, trądzik
  • przebarwienia
  • zaburzenie cyklu odnowy komórkowej – nadmierne rogowacenie
  • zwiększone wydzielanie sebum
  • nowotwory skóry!

W konsekwencji skóra staje się bardziej sucha (uszkodzenie bariery naskórka) i wrażliwa, pojawiają się zmarszczki i zwiotczenia, a także zaburzenia pigmentacji, prowadzące do powstawania przebarwień. Odwodniona skóra traci zdolność do odbudowy swoich funkcji barierowych i biomechanicznych. Odwodniona skóra traci zdolność do odbudowy swoich funkcji barierowych i biomechanicznych.

Jak się bronić?

Ochrona ANTI-POLLUTION. Mega trend w kosmetykach pielęgnacyjnych.
Do niedawna mówiło się, że dla zachowania młodości, zdrowia i urody niezbędna w pielęgnacji skóry jest jej ochrona przed szkodliwym wpływem promieniowania UV (słońce) oraz wolnych rodników. Teraz dołącza się pielęgnację ANTI-POLLUTION, która stanowi nowy kierunek w kosmetyce pielęgnacyjnej.

Skuteczne preparaty pielęgnacyjne z ochroną ANTI-POLLUTION:

  • zawierają przeciwutleniacze – neutralizujące wolne rodniki generowane przez zanieczyszczone środowisko
  • zawierają substancje filmotwórcze, tworzące na powierzchni skóry swoistą powłokę chroniącą przed wnikaniem zanieczyszczeń w skórę i ułatwiającą zmycie tych, które się na niej znajdą
  • wzmacniają barierę naskórka dzięki dermozgodnym bazom
  • oferują ochronę anty-UV – MUST-HAVE pielęgnacji prewencyjnej
  • mają działanie antyalergenowe.

3 Etapy – Ochrony Anti-Pollution w YONELLE

3 Podstawowe Etapy Skutecznej Pielęgnacji Anti-Pollution w YONELLE

  • Sale
    Bestseller
    YOSHINO PURE & CARE Betainowy Płyn Micelarny
    109,00  92,65 
ETAP 1: RINSE OFF
Dokładne usunięcie zanieczyszczeń

Pamiętaj o dokładnym myciu skóry. Najlepiej zrobić to zaraz po powrocie do domu, szczególnie w dni, w których notuje się duże zanieczyszczenie smogowe. Używaj bardzo delikatnych preparatów, które skutecznie oczyszczają skórę, a jednocześnie nie naruszają jej naturalnego płaszcza ochronnego oraz nie uszkadzają bariery naskórka (nie wypłukują lipidów cementu międzykomórkowego).
PAMIĘTAJ – NIGDY nie kładź się spać bez umycia twarzy! Tylko usuwając zanieczyszczenia, hamujesz ich destrukcyjne działanie na skórę.

ETAP 2: EMPOWER.
Właściwa pielęgnacja ANTI-POLLUTION.

Zastosuj krem pielęgnacyjny skomponowany specjalnie do tego celu. W składzie szukaj dermozgodnych baz, które wzmacniają funkcje barierowe i zmniejszają ucieczkę wody ze skóry, antyutleniaczy, składników formotwórczych i składników o działaniu antyalergenowym.
Polecamy:

  • Sale
    Darmowa dostawaBestseller
    H2O Infusíon Płynny Krem-Wypełniacz Zmarszczek pod Oczy, na Twarz i Szyję
    249,00  211,65 
  • Sale METAMORPHOSIS PRZECIWZMARSZCZKOWY D3 KREM CC SPF 10
    Bestseller
  • Sale
    Darmowa dostawaBestsellerPrezent
    TRIFUSÍON Endoliftingujący Krem Młodości
    309,00  262,65 
  • Sale
    Darmowa dostawaBestseller
    TRIFUSÍON Liftingujący Krem–Napinacz SPF 20
    299,00  254,15 
  • Sale
    Darmowa dostawaBestseller
    TRIFUSÍON Płynny Krem-Napinacz Pod Oczy, Na Twarz i Podbródek
    309,00  262,65 
ETAP 3: PROTECT.
W słoneczne dni chroń skórę przed działaniem słońca kremami z SPF.

Stosowanie filtrów anty-UV jest konieczne.
Szczególnie polecamy:

  • Sale METAMORPHOSIS PRZECIWZMARSZCZKOWY D3 KREM CC SPF 10
    Bestseller
  • Sale
    Bestseller
    Przeciwzmarszczkowy Krem D3 SPF 50+
    129,00  109,65 
  • Sale
    Darmowa dostawaBestseller
    TRIFUSÍON Liftingujący Krem–Napinacz SPF 20
    299,00  254,15 

Treści prezentowane na blogu są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, cytowanie i powielanie tekstu z bloga możliwe jedynie po podaniu pełnej nazwy i adresu źródła yonelle.pl/blog i uzyskaniu zgody autora.

Autor:

Małgorzata Chełkowska
doktor nauk chemicznych,
kosmetolog
Pasjonatka nowoczesnej kosmetologii. Wieloletni praktyk w zakresie opracowywania produktów i zabiegów kosmetycznych, oceny bezpieczeństwa i skuteczności kosmetyku. Wykładowca, autor publikacji naukowych oraz branżowych. Współzałożycielka marki kosmetycznej YONELLE.

Dodaj komentarz